Czy dane muszę sobie zarchiwizować przed naprawą?
Często słyszymy pytanie o dane przed oddaniem komputera do serwisu.
Czy użytkownik musi sam je sobie zarchiwizować?
NIE.
To My zawsze zabezpieczamy dane jeżeli tego wymaga sytuacja. Nigdy nie formatujemy dysku w ciemno. Ponadto zanim będziemy zabezpieczali dane, czyli kopiowali je na inny dysk to najpierw uzgadniamy to zawsze z klientem. Również zachowujemy dane, ustawienia aplikacji, z wyjątkiem aplikacji, które wymagają ponownej instalacji na nowym systemie a nie tylko skopiowania.
W niektórych serwisach, szczególnie serwisie producentów laptopów, jest taka reguła, że oni nie odpowiadają za dane na dysku. Gdy komputer trafia do ich serwisu, oni formatują dysk i nie przejmują się danymi. Przed wysłaniem laptopa, komputera, notebooku itp. do serwisu gwarancyjnego, do producenta zawsze należy zabezpieczyć sobie dane, czyli skopiować swoje dane na nośnik zewnętrzny.
Natomiast, formatowanie dysku jest operacją bardzo sporadyczną. W trakcie naprawy komputera, laptopa, szczególnie przy naprawie sprzętowej w ogóle nie ruszamy dysku, nie uruchamiamy systemu operacyjnego. Jeżeli jest taka potrzeba to wykorzystujemy własne dyski lub systemy live. Państwa dane u nas są bezpieczne.
Co jest uszkodzone i ile będzie kosztowało?
Często słyszymy pytanie o zakres prac, czyli co jest uszkodzone i o koszt naprawy.
Pozorne uszkodzenie zawiasa wcale nie musi być uszkodzonym zawiasem a wyrwanymi zaczepami w obudowie.
Jeżeli uszkodzenia są widoczne w całości to możemy podać orientacyjny koszt, czasami od razu precyzyjny koszt.
Czasami może się okazać, że uszkodzeń jest więcej niż tylko to co widzimy z zewnątrz.
Jeżeli uszkodzona jest matryca to musimy też rozłożyć komputer i sprawdzić jaki dokładnie jest model matrycy, ponieważ mogą się różnić w tych samych modelach rozdzielczością, rodzajem matrycy itp. Po sprawdzeniu podamy precyzyjny koszt naprawy.
Bywają sytuacje, że użytkownik sam kupuje części w internecie, na podstawie własnej diagnozy i później okazuje się, że wydał pieniądze, cześć jest niepotrzebna ponieważ uszkodzone jest coś innego.
Dlatego zachęcamy do oddania komputera, laptopa do sprawdzonego serwisu komputerowego.
Samodzielna naprawa laptopa?
Czy warto ryzykować i samemu próbować naprawić laptopa? czasami tak a czasami nie.
W internecie można znaleźć instruktarz jak rozebrać laptopa i jak wymienić daną cześć. Natomiast laptop w wewnątrz można powiedzieć, że jest bardzo delikatny. Obudowy są plastikowe i nie tylko skręcane ale też łączone zatrzaskami. Należy umiejętnie i z wyczuciem rozdzielać te wszystkie plastiki. Na dodatek wewnątrz jest sporo delikatnych tasiemek łączących podzespoły, które łatwo uszkodzić przez zupełny przypadek. Jeżeli robimy to pierwszy raz w życiu to prawie na pewno będzie jakaś wpadka, czyli coś uszkodzimy.
Widziałem już sporo laptopów z wyrwanymi tasiemkami, wyrwanymi mocowaniami obudów albo częściami niepotrzebnie kupionymi.
Jeżeli nigdy nie rozkładałeś jeszcze laptopa a nie jest to zwykła wymiana pamięci lub dysku to nie róbcie tego w domu:) oddaj laptopa do serwisu komputerowego.
Chociaż wymiana dysku w niektórych modelach wcale nie jest prosta i szybka, trzeba rozłożyć komputer na kawałki, bo dysk jest głęboko za płytą główną.
Ile kosztuje diagnoza i dlaczego tyle?
Diagnoza jest płatna w sytuacji gdy naprawa jest zasadna, czyli opłacalna a właściciel komputera rezygnuje z naprawy lub w sytuacji, gdy naprawa przewyższy wartość komputera.
Diagnoza kosztuje 61,50 zł
Jeżeli po wykonanej diagnozie właściciel komputera decyduje się na naprawę, koszt diagnozy jest odliczany od kosztu naprawy.
Najczęściej czas poświęcony na diagnozę lub próbę naprawy jest i tak nie współmierny do tego kosztu. Często gdy jest uszkodzona płyta główna, trzeba rozebrać cały komputer, poszukać uszkodzenia co zajmuje kilka godzin.
Rozbudowa laptopa?
Czy możliwa jest rozbudowa mojego laptopa- takie słyszymy pytanie.
Teoretycznie tak, ale możliwości są ograniczone.
Można zmienić dysk na większy, szybszy, dołożyć pamięć operacyjną, wymienić procesor na szybszy.
Z procesorem nie jest tak łatwo bo jest ograniczenie w postaci płyty głównej. Płyty główne nie obsługują dowolnych procesorów tylko określone ich rodziny, więc często można wymienić procesor na szybszy ale niewiele a koszt będzie spory.
Często pada pytanie o wymianę karty graficznej na lepszą.
Większość laptopów ma kartę graficzną zintegrowaną na płycie głównej więc nie ma możliwości jej zmiany. W niektórych laptopach są karty graficzne dodatkowe i wówczas możemy ją zmienić na inną ale też w ograniczonym stopniu i na dodatek koszt karty graficznej jest duży.
Strona 1 z 4
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- 4
- Następny artykuł
- koniec