Aktualizacja WIndows do 10?

Cały czas możliwa jest aktualizacja Windows 7, 8 do Windows 10. Jest to cały czas bezpłatne. Microsoft udostępnia na swojej stronie taką aktualizację.

Windows 10 jest pod wieloma względami lepszym systemem od poprzednich.

Przed aktualizacją należy sprawdzić parametry komputera, ponieważ im nowszy system operacyjny tym wymagania sprzętowe są większe.

Dlatego jedyną przeszkodą w aktualizacji Windowsa do 10 są jedynie parametry komputera.

Aktualizacja do Windows 10 trwa najczęściej ok 2-3 godzin.

Żadne dane nie przepadną, wszystkie pliki, dokumenty, zdjęcia pozostaną.

Jeżeli mamy komputer, który chcielibyśmy zaktualizować do Windows 10 a ma on słabe parametry to czasami rozwiązaniem jest wymiana dysku HDD na SSD lub dołożenie pamięci operacyjnej.

FAQ 8911
Czy dane muszę sobie zarchiwizować przed naprawą? Często słyszymy pytanie o dane przed oddaniem komputera do serwisu. Czy użytkownik musi sam je sobie zarchiwizować? NIE. To My zawsze zabezpieczamy dane jeżeli tego wymaga sytuacja. Nigdy nie formatujemy dysku w ciemno. Ponadto zanim będziemy zabezpieczali dane, czyli kopiowali je na inny dysk to najpierw uzgadniamy to zawsze z klientem. Również zachowujemy dane, ustawienia aplikacji, z wyjątkiem aplikacji, które wymagają ponownej instalacji na nowym systemie a nie tylko skopiowania. W niektórych serwisach, szczególnie serwisie producentów laptopów, jest taka reguła, że oni nie odpowiadają za dane na dysku. Gdy komputer trafia do ich serwisu, oni formatują dysk i nie przejmują się danymi. Przed wysłaniem laptopa, komputera, notebooku itp. do serwisu gwarancyjnego, do producenta zawsze należy zabezpieczyć sobie dane, czyli skopiować swoje dane na nośnik zewnętrzny. Natomiast, formatowanie dysku jest operacją bardzo sporadyczną. W trakcie naprawy komputera, laptopa, szczególnie przy naprawie sprzętowej w ogóle nie ruszamy dysku, nie uruchamiamy systemu operacyjnego. Jeżeli jest taka potrzeba to wykorzystujemy własne dyski lub systemy live. Państwa dane u nas są bezpieczne.
FAQ 1163
Co jest uszkodzone i ile będzie kosztowało? Często słyszymy pytanie o zakres prac, czyli co jest uszkodzone i o koszt naprawy. Pozorne uszkodzenie zawiasa wcale nie musi być uszkodzonym zawiasem a wyrwanymi zaczepami w obudowie. Jeżeli uszkodzenia są widoczne w całości to możemy podać orientacyjny koszt, czasami od razu precyzyjny koszt. Czasami może się okazać, że uszkodzeń jest więcej niż tylko to co widzimy z zewnątrz. Jeżeli uszkodzona jest matryca to musimy też rozłożyć komputer i sprawdzić jaki dokładnie jest model matrycy, ponieważ mogą się różnić w tych samych modelach rozdzielczością, rodzajem matrycy itp. Po sprawdzeniu podamy precyzyjny koszt naprawy. Bywają sytuacje, że użytkownik sam kupuje części w internecie, na podstawie własnej diagnozy i później okazuje się, że wydał pieniądze, cześć jest niepotrzebna ponieważ uszkodzone jest coś innego. Dlatego zachęcamy do oddania komputera, laptopa do sprawdzonego serwisu komputerowego.
FAQ 4789
Ile kosztuje diagnoza i dlaczego tyle? Diagnoza jest płatna w sytuacji gdy naprawa jest zasadna, czyli opłacalna a właściciel komputera rezygnuje z naprawy lub w sytuacji, gdy naprawa przewyższy wartość komputera. Diagnoza kosztuje 61,50 zł Jeżeli po wykonanej diagnozie właściciel komputera decyduje się na naprawę, koszt diagnozy jest odliczany od kosztu naprawy. Najczęściej czas poświęcony na diagnozę lub próbę naprawy jest i tak nie współmierny do tego kosztu. Często gdy jest uszkodzona płyta główna, trzeba rozebrać cały komputer, poszukać uszkodzenia co zajmuje kilka godzin.
FAQ 1193
Samodzielna naprawa laptopa? Czy warto ryzykować i samemu próbować naprawić laptopa? czasami tak a czasami nie. W internecie można znaleźć instruktarz jak rozebrać laptopa i jak wymienić daną cześć. Natomiast laptop w wewnątrz można powiedzieć, że jest bardzo delikatny. Obudowy są plastikowe i nie tylko skręcane ale też łączone zatrzaskami. Należy umiejętnie i z wyczuciem rozdzielać te wszystkie plastiki. Na dodatek wewnątrz jest sporo delikatnych tasiemek łączących podzespoły, które łatwo uszkodzić przez zupełny przypadek. Jeżeli robimy to pierwszy raz w życiu to prawie na pewno będzie jakaś wpadka, czyli coś uszkodzimy. Widziałem już sporo laptopów z wyrwanymi tasiemkami, wyrwanymi mocowaniami obudów albo częściami niepotrzebnie kupionymi. Jeżeli nigdy nie rozkładałeś jeszcze laptopa a nie jest to zwykła wymiana pamięci lub dysku to nie róbcie tego w domu:) oddaj laptopa do serwisu komputerowego. Chociaż wymiana dysku w niektórych modelach wcale nie jest prosta i szybka, trzeba rozłożyć komputer na kawałki, bo dysk jest głęboko za płytą główną.
FAQ 1359
Rozbudowa laptopa? Czy możliwa jest rozbudowa mojego laptopa- takie słyszymy pytanie. Teoretycznie tak, ale możliwości są ograniczone. Można zmienić dysk na większy, szybszy, dołożyć pamięć operacyjną, wymienić procesor na szybszy. Z procesorem nie jest tak łatwo bo jest ograniczenie w postaci płyty głównej. Płyty główne nie obsługują dowolnych procesorów tylko określone ich rodziny, więc często można wymienić procesor na szybszy ale niewiele a koszt będzie spory. Często pada pytanie o wymianę karty graficznej na lepszą. Większość laptopów ma kartę graficzną zintegrowaną na płycie głównej więc nie ma możliwości jej zmiany. W niektórych laptopach są karty graficzne dodatkowe i wówczas możemy ją zmienić na inną ale też w ograniczonym stopniu i na dodatek koszt karty graficznej jest duży.
FAQ 1780
Aktualizacja WIndows do 10? Cały czas możliwa jest aktualizacja Windows 7, 8 do Windows 10. Jest to cały czas bezpłatne. Microsoft udostępnia na swojej stronie taką aktualizację. Windows 10 jest pod wieloma względami lepszym systemem od poprzednich. Przed aktualizacją należy sprawdzić parametry komputera, ponieważ im nowszy system operacyjny tym wymagania sprzętowe są większe. Dlatego jedyną przeszkodą w aktualizacji Windowsa do 10 są jedynie parametry komputera. Aktualizacja do Windows 10 trwa najczęściej ok 2-3 godzin. Żadne dane nie przepadną, wszystkie pliki, dokumenty, zdjęcia pozostaną. Jeżeli mamy komputer, który chcielibyśmy zaktualizować do Windows 10 a ma on słabe parametry to czasami rozwiązaniem jest wymiana dysku HDD na SSD lub dołożenie pamięci operacyjnej.
FAQ 2286
Wymiana dysku w laptopie? Można wymienić w laptopie dysk, na nowy, na szybszy, na większy. Uzależnione jest to jednak od kilku czynników: czy chcemy dołożyć dysk, czy wymienić jaki dysk posiadamy obecnie, M2, HDD, SDD i na jaki chcemy wymienić. Od dłuższego czasu dyski SSD są w przystępnych cenach, więc warto pomyśleć o takim dysku. Komputer z dyskiem SSD pracuje dużo szybciej niż z dyskiem HDD. Jeżeli chcemy dołożyć dysk to możemy go włożyć w miejsce na drugi dysk (niektóre laptopy mają miejsce na dwa dyski) lub możemy włożyć drugi drugi dysk w miejsce napędy CD/DVD. Jak już ustalimy jaki dysk chcemy zamontować to musimy ustalić co zrobić z systemem operacyjnym, czy instalujemy od nowa, czy kopiujemy czyli klonujemy. Jeżeli zainstalujemy w komputerze od nowa Windows a mieliśmy obecnego Windowsa od dawna i nazbierało nam się trochę śmieci to skorzystamy na tym, że Windows będzie pracował szybciej. Jeżeli mamy dużo programów, danych i chcemy je zachować bez żadnych rewolucji to możemy sklonować system z wszelkimi programami i plikami, czyli przenosimy dokładnie całą zawartość dysku na nowy dysk. Każdy z tych scenariuszy jest możliwy do zrealizowania u nas. Zapraszamy.
FAQ 5243
Ile czasu trwa diagnoza notebooka? Oczywiście wszystko zależy od rodzaju usterki, problemu w komputerze. Nie zawsze diagnoza laptopa jest potrzebna, ponieważ czasami już przy przyjęciu wiadomo już co jest do naprawienia, np. pęknięty ekran, matryca. Część problemów jesteśmy w stanie określić na miejscu natomiast diagnoza, która wymaga rozkręcenia komputera lub testowania komputera będzie wymagała czasu. Najczęściej zajmie nam to nie więcej niż 1 dzień roboczy. W przypadku gdy komputer, laptop zostanie dostarczony do godziny 12 jest możliwość ustalenia usterki tego samego dnia. Zawsze staramy się wykonać diagnozę komputera w tym samy dniu lub najpóźniej w następnym dniu roboczym. Wiemy, że najczęściej laptop psuje się w najmniej odpowiednim momencie i jest potrzebny na już, dlatego śpieszymy się:)
FAQ 3003
Zalałem (-am) laptopa! co robić? Właściwie najlepiej nie robić nic. Jeśli był włączony to odłączyć jak najszybciej od prądu i wyjąć baterię - jeżeli bateria w laptopie jest dostępna od zewnątrz, gdyż coraz częściej bateria w laptopie jest schowana pod dolną pokrywą. Jeśli nie był uruchomiony to należy tego laptopa nie uruchamiać i także wyjąć baterię. Zalany sprzęt elektroniczny wymaga dogłębnego czyszczenia i suszenia w serwisie, więc wytarcie szmatką nic nie pomoże, a po próbie uruchomienia można uszkodzić bezpowrotnie płytę główną lub inne komponenty komputera. Jeżeli został laptop zalany i mimo wszystko uruchomiłeś go i działa, to jednak i tak zalecamy czyszczenie w serwisie. Płyn, który wleciał do wewnątrz spowoduje korozję na płcie głównej. Komputer któregoś dnia już się nie uruchomi. Po kilku miesiącach okaże się, że korozja strawiła niektóre ścieżki i wówczas nie ma już żadnego ratunku. Jeżeli wylała się mała ilość płynu a klawiatura ma tzw. odprowadzenie płynów jak niektóre Lenovo, to możemy się tym nie przejmować. Jeżeli wylał nam się spirytus to też nie ma problemu, szybko odparuje i nie pozostawi śladu:)
FAQ 3526
Czy mogę kupić zasilacz uniwersalny do laptopa? Nie zalecamy kupna zasilaczy uniwersalnych do laptopów ponieważ standard wykonania odbiega często od oryginału. Oprócz tego wtyczka jest wymienna co często powoduje zwarcia, łatwo ją ułamać, a parametry prądowe takiego urządzenia mogą odbiegać od wskazanych przez producenta co grozi zniszczeniem notebooka, laptopa. Jeżeli jesteś w sytuacji, że potrzebujesz pilnie komputera a nie możesz kupić dedykowanego zasilacza, to tylko wtedy możesz użyć zasilacza uniwersalnego a później zalecamy kupno dedykowanego zasilacza. Nie ma konieczności zawsze kupowania zasilacza oryginalnego - chociaż jest to pewniejsze. Można kupić zasilacz zamiennik ale dedykowany do tego komputera.
FAQ 3301
Czym można czyścić ekran LCD laptopa? Matryce w laptopach są bardzo wrażliwe i należy używać do czyszczenia tylko przeznaczonych do tego środków. Najlepiej używać jedynie suchej szmatki lub irchy, ewentualnie ledwie wilgotnej szmatki. Jeśli to nie wystarczy najlepiej zaopatrzyć się w środki do czyszczenia matryc, dostępne w każdym sklepie komputerowym bądź marketach.
FAQ 2613
Dlaczego do mojego nowego laptopa nie została dołączona płyta z systemem operacyjnym Windows? Obecnie większość producentów laptopów nie dołącza takich płyt, lecz przy pierwszym uruchomieniu zaleca wykonanie takiej płyty odzyskiwania (recovery) we własnym zakresie. Dołączone jest w tym celu specjalne oprogramowanie. UWAGA! taką operację można przeprowadzić tylko raz, więc przechowuj płytę w bezpiecznym miejscu. Jeżeli do komputera został dołączony Windows 10, wówczas można w dowolnym momencie zrobić sobie płytę lub pendrive z systemem operacyjnym. Narzędzie takie wraz systemem operacyjnym jest dostępne na stronach Microsoft. Można bezpłatnie pobrać wersję instalacyjną Windows. Jeżeli masz problem z wersją instalacyjną lub samą instalacją, zapraszamy do nas.
FAQ 2625
Jaką matrycę wybrać: błyszczącą czy matową? Decyzja zależy oczywiście od potrzeb. Jeśli ktoś pracuje dużo w plenerze, lub za plecami ma okno, to lepiej wybrać matrycę matową gdyż odblaski w ekranie bardzo utrudniają pracę, z kolei matryca błyszcząca znacznie lepiej oddaje kolory.
FAQ 5615
Czy mogę sam zainstalować dodatkową pamięć RAM w moim laptopie? Instalacja dodatkowej kości RAM często jest trudniejsza niż w przypadku komputera stacjonarnego. Jeśli obudowa laptopa nie jest skonstruowana tak, aby umożliwić taką operację zdejmując odpowiednią klapkę - lepiej zgłosić się do serwisu gdzie technik zainstaluje dodatkową pamięć. Należy także pamiętać o warunkach gwarancji. W niektórych laptopach pamięci RAM są wlutowane na stałe przez co stają się niewymienne. Czasami w komputerze są już zajęte wszystkie banki na pamięć i wówczas nie możemy dołożyć pamięci RAM, należy wyjąć obecną pamięć i włożyć większą. Oczywiście ważny jest też rodzaj pamięci czyli jaka generacja np. DDR3, DDR4, jakie taktowanie, jakie opóźnienie i jeszcze kilka parametrów. Dlatego, przed kupnem pamięci należy ustalić czy jest miejsce na dodatkową pamięć i jaką pamięć potrzebujemy. Robimy to samodzielnie, lub zlecamy aby sprawdził to serwis komputerowy.
FAQ 2844
Mój laptop bardzo się nagrzewa czy mogę mu jakoś pomóc? Każdy laptop z czasem poprzez otwory wentylacyjne łapie kurz, który izoluje przepływ powietrza pod obudową. Wilgoć w połączeniu z kurzem to z kolei doskonały przewodnik, który może doprowadzić do zwarcia i uszkodzenia laptopa. Oczyszczanie z kurzu najlepiej przeprowadzać okresowo z częstotliwością uzależnioną od warunków pracy. Jeżeli komputer przegrzewa się to wysycha pasta termo przewodząca i istnieje niebezpieczeństwo uszkodzenia płyty głównej. Można zaopatrzyć się się w specjalne podstawki do laptopów, które pomagają w lepszej cyrkulacji powietrza. W serwisie możemy sprawdzić i określić czy obecne nagrzewanie mieści się w normie czy zbliża się do krańcowych wartości. Zbyt długie i częste przegrzewanie może doprowadzić do uszkodzenia płyty głównej a szczególnie układu graficznego. Zapraszamy do serwisu na wyczyszczenie komputera i wymianę pasty.
FAQ 3486
Czy laptop lub notebook to to samo co netbook? Laptop oraz notebook to dwa określenia na jedno urządzenie. Netbook z kolei to zwykle urządzenie o funkcjach laptopa lecz znacznie mniejszych wymiarach i możliwościach ograniczonych przez wydajność, to znaczy, że taki netbook zwykle jest przeznaczony do korzystania z internetu i nastawiony na maksymalną mobilność, bateria może dzięki temu wytrzymać nawet 8-9 godzin. Laptop nie wytrzyma tak długo ponieważ jest wydajniejszy, a to oznacza większy pobór prądu. Można wyróżnić jeszcze urządzenie zwane "tabletem". Jest to laptop z dotykowym ekranem.